Katedra Zarządzania

Działalność badawcza
Długofalowym celem Katedry Zarządzania jest zwiększenie rozpoznawalności WSB w Gdańsku w kraju i za granicą jako ośrodka naukowego rozwijającego istotne badania w dyscyplinie zarządzanie.
 

Działalność Katedry obejmuje badania naukowe w następujących obszarach: metody ilościowe zarządzania (w tym badania operacyjne, statystyka, ekonometria), zarządzanie międzynarodowe, zarządzanie międzykulturowe, biznes międzynarodowy (w tym problematykę umiędzynarodowienia), operacyjne, międzynarodowe i strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi, (w tym eks/impatriacja, migracja, kultura organizacyjna, style kierowania), różne aspekty decyzji grupowych, systemy informatyczne wspomagania zarządzania, zarządzanie strategiczne i strategie zarządzania (w tym: zarządzanie wartością firmy, wyceny wartości firmy, restrukturyzacja, przekształcenia własnościowe), zarządzanie zmianą strategiczną, projektowanie strategii, zarządzanie organizacjami wielopodmiotowymi, problematyka nadzoru właścicielskiego i nadzoru korporacyjnego, zarządzanie kulturą organizacyjną i wiedzą, modele biznesu firmy, elastyczność organizacji oraz zarządzanie municypalne.

Generalnie pracownicy naukowi katedry prowadzą badania dotyczące problematyki zarządzania organizacjami gospodarczymi oraz doskonalenia systemów zarządzania. Wśród dotychczas realizowanych tematów badawczych są następujące:
 

  • Rozwój zasobowy przedsiębiorstw. Efektywność ekonomiczna w wymiarze operacyjnym.
  • Uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw.
  • Efekt kraju pochodzenia w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw wielonarodowych, oceny kompetencji obcokrajowców i międzynarodowego handlu usługami.
  • Interakcje międzykulturowe w przedsiębiorstwach wielonarodowych.
  • Kapitał intelektualny – pomiar i zarządzanie. Uwarunkowania i efekty innowacyjnych procesów technologicznych.
  • Uwarunkowania (np. behawioralne, kulturowe, kognitywne) i efekty procesów indywidualnych, interpersonalnych i grupowych w różnych typach organizacji.
  • Partycypacyjne zarządzanie. Modele organizacji pracy.
  • Koncepcje i metody organizacji i zarządzania, ich implementacje.
  • Model wykorzystania specjalistów w zarządzaniu wiedzą.
  • Model identyfikacji potrzeb szkoleniowych nauczycieli.
  • Proces kontrolowania przeciwpożarowego. Diagnozy i projekcja zmian.
  • Czynniki i zakres zmian kulturowych w przedsiębiorstwach produkujących autobusy przejętych przez kapitał zagraniczny.
  • Model relacji kooperencyjnych  w systemie dystrybucji leków.
  • Koncepcja zarządzania sektorem postępu biologicznego w Polsce.

Pracownicy
Kierownik: dr hab. Małgorzata Rozkwitalska, prof. nadzw. WSB

Pozostali pracownicy:

prof. dr hab. Bogdan Nogalski
prof. dr hab. Stanisław Rudolf
prof. dr hab. Andrzej Tubielewicz
dr hab. Zoia Kaira, prof. nadzw. WSB
dr hab. Mirosław Haffer, prof. nadzw. WSB
dr hab. Stefan Tokarski, prof. nadzw. WSB
dr inż. Irena Bach-Dąbrowska
dr Roman Czapiewski
dr Grzegorz Dzwonnik
dr Ewa Magier-Łakomy
dr Janusz Rymaniak
dr Marek Szymański
dr inż. Monika Zajkowska
mgr Krzysztof Tokarski
dr Paweł Weichbroth

Projekty badawcze
Pracownicy katedry realizują obecnie 3 projekty badawcze:
 

Prof. nadzw. Małgorzata Rozkwitalska jest kierownikiem zespołowego projektu badawczego finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, który koncentruje się na interakcjach międzykulturowych w filiach zagranicznych przedsiębiorstw wielonarodowych (DEC-2013/09/B/HS4/00498). W skład zespołu badawczego wchodzą naukowcy z innych uznanych akademickich ośrodków krajowych, tj. prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Sylwia Przytuła z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Michał Chmielecki ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz dr Beata A. Basińska z Politechniki Gdańskiej. Czas realizacji projektu to lata 2013-2016.  

Prof. zw. dr hab. Bogdan Nogalski, kieruje konsorcjum i zespołem naukowym realizującym w projekcie badawczym PBS3/B94/2/2015 finansowanym przez NCBiR temat badawczy pt. Dedykowana metodyka zarzadzania projektami inwestycyjnymi w obszarze dystrybucji energii elektrycznej. Czas realizacji projektu to lata 2015-2018.

Prof. dr hab. Stanisław Rudolf jest wykonawcą w projekcie badawczym pt .„Rola, pozycja i zasięg funkcjonowania rad pracowników w polskim systemie stosunków pracy”. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (Dec.2013/11/B/HS4/00474). Czas realizacji projektu, to lata 2014 – 1016.

Oprócz tego pracownicy Katedry prowadzą badania w ramach działalności statutowej. Wśród bieżących projektów badawczych znajdują się:


Poznawcze i emocjonalne uwarunkowania i obciążenia procesu decyzyjnego – kierownik dr Ewa Magier-Łakomy;

Wpływ wielopodmiotowości zarządzania portów niemających podstawowego znaczenia dla gospodarki narodowej na rozwój regionalny Pomorza Środkowego i Gdańskiego – kierownik dr Janusz Rymaniak;

Opracowanie syntetycznego indeksu poziomu zabezpieczeń spółki giełdowej przed przejęciem – kierownik dr Marek Szymański.

Współpraca
Pracownicy Katedry aktywnie uczestniczą w programie Erasmus+ (dawniej Erasmus) i Projekcie Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy – Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni. Efektem wyjazdów jest m.in. współpraca z Kaunas University of Technology na Litwie (KUT). Współpraca ta rozwijana jest między prof. nadzw. Małgorzatą Rozkwitalską i dr Ewą Magier Łakomy a prof. Brigitą Janiunaite. Prof. B. Janiunaite jest kierownikiem Katedry Pedagogiki (Educational Studies) na Wydziale Nauk Społecznych KUT. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zarządzania zmianą, innowacjami, kulturą innowacji i wyższą edukacją. Prof. B. Janiunaite jest redaktor naczelną czasopisma Social Sciences (Socialiniai mokslai), które na liście B za 2013 i 2014 r. miało przyznane 10 pkt. Jest to czasopismo indeksowane w bazie EBSCO. W wyniku nawiązanej współpracy naukowej prof. B. Janiunaite od 2014 r. jest członkiem Rady Programowej konferencji naukowej WSB pt. „Funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw”, przewodniczyła sesji w 2014 r. Z jej inicjatywy w czasopiśmie Social Sciences w numerach 85(3) za 2014 r. i 89(3), 90(4) za 2015 r. opublikowano po recenzjach i selekcji artykuły prezentowane podczas ww. konferencji. Redaktor goszczącą wszystkich tych numerów była prof. nadzw Małgorzata Rozkwitalska. We współpracy KUT powstaje monografia wieloautorska pod red. m.in. prof. nadzw. M. Rozkwitalskiej, pt. Intercultural Interactions in Multicultural Environments. Traditional and Positive Organizational Scholarship Lenses, Intra- and Inter-organizational Perspectives.  Swoją kontrybucję do ww. monografii zgłosiło 9 naukowców z KTU i innych ośrodków akademickich zagranicą.
 

Efektem współpracy naukowej między WSB w Gdańsku i KUT są także badania prowadzone przez prof. nadzw. Moniką Boguszewicz-Kreft, i dr Ewą Magier Łakomy a prof. Brigitą Janiunaite, których wyniki zawarto w przygotowywanych publikacjach.

Kolejnym przykładem kooperacji z zagranicą jest współpraca prof. nadzw. Małgorzaty Rozkwitalskiej z Bryan School of Business and Economics University of North Carolina w Greensboro (POB 26165 Greensboro, NC 27402-6165) w ramach projektu x-culture. Wspomniany projekt ma charakter naukowo-dydaktyczny. Jest realizowany w ponad 55 krajach, uczestniczy w nim ponad 240 uczelni i blisko 20 tys. studentów. W części dydaktycznej wiąże się z nauką praktycznej współpracy międzykulturowej w zespołach wirtualnych w ramach projektów biznesowych. Koordynatorem każdego projektu jest instruktor reprezentujący określoną uczelnię, w tym przypadku WSB w Gdańsku prof. nadzw. dr hab. Małgorzata Rozkwitalska. Prof. M. Rozkwitalska uczestniczy w x-culture od 2013 r. Jak dotąd została wyróżniona w kategorii 10 najlepszych instruktorów w 2013 r. W 2015 r. student Radosław Kacprzak został zaproszony do udziału w corocznej konferencji, X-Culture Symposium, organizowanej we współpracy z Academy of International Business. Pan Kacprzak znalazł się w gronie 50 najlepszych studentów – uczestników projektu. X-culture to także współpraca w obszarze nauki. W ramach projektu instruktorzy są zobowiązani do gromadzenia danych dotyczących współpracy w wirtualnych zespołach wielokulturowych oraz mają prawo do wykorzystywania tych danych w celach badawczych oraz zgłaszania projektów badawczych.
Dodatkowo, wspomnieć należy o współpracy prof. nadzw. Małgorzaty Rozkwitalskiej z Uniwersytetem Erasmusa z Holandii, która została nawiązana między prof. M. Rozkwitalską a prof. Sławomirem Magalą z Katedry Studiów nad Organizacją i Zarządzaniem Zasobami Ludzkimi. Prof. S. Magala jest redaktorem naczelnym czasopisma z listy A „Journal of Organizational Change Management” (20 pkt.) i uznanym autorytetem w dziedzinie zarządzania międzykulturowego w kraju i za granicą. W wyniku współpracy między prof. M. Rozkwitalską a prof. S. Magalą powstaje pod ich redakcją (i prof. Łukasza Sułkowskiego) monografią pt. Intercultural Interactions in Multicultural Environments Traditional and Positive Organizational Scholarship Lenses, Intra- and Inter-organizational Perspectives. Zawierać będzie rozdziały przygotowane przez 22 naukowców z Polski, Litwy, Niemiec, Holandii i Luksemburga. Prof. M. Rozkwitalska jest też recenzentem „Journal of Organizational Change Management”, a prof. S. Magala jest członkiem Rady Programowej konferencji naukowej w WSB pt. „Funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw”.

Seminaria doktorskie

Oferta tematyki badawczej dla kandydatów seminariów doktorskich grona profesorskiego Katedry Zarządzania:


prof. dr hab. inż. Jacek Mercik

Zarządzanie przedsiębiorstwem, w szczególności uwarunkowania przedsiębiorczości,
Innowacyjności i konkurencyjności organizacji gospodarczych

prof. dr hab. Bogdan Nogalski

Zarządzanie strategiczne i strategie zarządzania w tym: w tym m.in. 
- zarządzania wartością firmy, wyceny wartości firmy,
- restrukturyzacji, przekształceń własnościowych, 
- zarządzania zmianą strategiczną, projektowania strategii, 
- zarządzania organizacjami wielopodmiotowymi, 
- problematyki nadzoru właścicielskiego i corporate governace, 
- zarządzania kulturą organizacyjną i wiedzą, strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi,
- elastyczności organizacji oraz zarządzania municypalnego.


Problemy zarządzania organizacjami gospodarczymi oraz doskonaleniem systemów zarządzania
prof. dr hab. Stanisław Rudolf


Partycypacyjne zarządzanie
prof. dr hab. Andrzej Tubielewicz

Zarządzanie transportem morskim,
Zarządzanie strategiczne,
Zarządzanie międzynarodowe,

Logistyka
dr hab. Mirosław Haffer, prof. nadzw. WSB

Zarządzanie przedsiębiorstwem, w szczególności uwarunkowania przedsiębiorczości,
Innowacyjności i konkurencyjności organizacji gospodarczych

dr hab. Małgorzata Rozkwitalska, prof. nadzw. WSB

Zarządzanie międzynarodowe,
Zarzadzanie międzykulturowe,
Biznes międzynarodowy,
Zarządzanie zasobami ludzkimi,
Międzynarodowe zarządzanie zasobami ludzkimi, w tym eks/impatriacja,
Pozytywny Potencjał Organizacji

dr hab. Stefan Tokarski, prof. nadzw. WSB

Organizacja i zarządzanie,
Psychologia zarządzania, 
Ergonomia

Konferencje
Katedra Zarządzania i Katedra Marketingu
co roku organizują konferencję naukową pt. „Funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw. Nowe trendy w zarządzaniu i marketingu”. Referaty zgłaszane na konferencję po pozytywnych recenzjach publikowane są w Pracach Naukowych w WSB w Gdańsku, a teksty anglojęzyczne w Social Sciences. Konferencje z cyklu „Funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw” kierujemy do pracowników nauki i praktyków z nadzieję, że przyczynią się do wymiany poglądów i wyników badań skłaniających do dalszych inspirujących poszukiwań, pogłębiających wiedzę i usprawniających funkcjonowanie organizacji zarówno na lokalnych, jak i międzynarodowych rynkach.  

Prof. S. Rudolf organizuje cykliczne konferencje poświęcone różnym aspektom nowej ekonomii instytucjonalnej.  Kolejna, VI z tego cyklu konferencja odbędzie się w Gdańsku w dniach 12-13 maja 2016 r. Jej tematem będzie „Nowa ekonomia instytucjonalna a nauki o zarządzaniu”. Przygotowane na konferencję opracowania, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, zostaną opublikowane w czasopiśmie „Prace Naukowe WSB w Gdańsku”.
 

Pracownicy Katedry uczestniczą również w międzynarodowych konferencjach naukowych. Przez ostatnie 5 lat odbyli wiele wyjazdów konferencyjnych wspieranych przez WSB w Gdańsku. Uczestnictwo to miało charakter aktywny; warunkiem wyjazdu na konferencję było (jest) przygotowanie i wygłoszenie referatu.
 

prof. dr hab. Stanisław Rudolf

Congress of Political Economists, COPE International - 6-12.07.2016r., Hiszpania, „The efficiency of the employee representation in the corporate governance in selected EU countries”

dr hab. Małgorzata Rozkwitalska, prof. nadzw. WSB

BiZ Strategy Conference, Global Science & Technology Forum - 22-23.04.2013, Singapur, „Effective  cross-cultural relationships in Multinational corporations. Foreign subsidiaries viewpoint”
11th Annual BMDA Conference The role of management empowering innovations and creativity - 9-10.05.2013, Litwa, „Negative and positive aspects of cross-cultural interactions: the case of multinational subsidiaries in Poland”
4th International Conference on Global Business Environment - 1-2.02.2014, Tajlandia, „The positives of cross-cultural interactions in multinational companies and multicultural groups”
Asia-Pacific Conference on Business & Social Science (APCBSS) - 21-23.11.2014, Tajwan, „Working with foreigners in multinational subsidiaries – positive and negative outcomes”, Chair of the session: Applied Ergonomics in Manufacturing II
The 12th Annual BMDA Conference Successful 21st Century Organization - 7-9.05.2014, Ryga, „Job Satisfaction in  Multicultural Environment of MNC’s”
European Association of Work and Organizational Psychology EAWOP 2015 - 20-23.05.2015, Norwegia, „Intercultural Interactions at Multinational Corporation Workplace”
The 4th International Conference on Business and Social Sciences - 29-31.03.2016r., Japonia, „Country-of-origin effect and evaluation of competence of a foreign individual - a narrative review”

dr Ewa Magier–Łakomy

14 European Congress of Psychology - 06-10.07.2015, Włochy, „Country of origin bias in consumer behavior referring to services -  international comparison”

dr Janusz Rymaniak

4th International Conference on Human Applied Human Factors and Ergonomics and the Affiliated Conferences. In: 17th International Conference on The Human Aspects of Advanced Manufacturing (HAAMAHA): Managing Enterprise of the Future - 21-25.07.2012 San Francisco, USA, „Work in organization: key factors of the reistic approach”
5th International Conference on Applied Human Factors and Ergonomics 2014 and the Affiliated Conferences In: 15th International Conference on The Human Aspects of Advanced Manufacturing (HAAMAHA): Manufacturing Enterprises in a Digital World - 19-23.07.2014 Jagiellonian University, Kraków, Poland, „Capability, Profit or Waste? Organizational- Economic Dilemmas Criteria for Measuring the Effectiveness of Enterprise” - Chair of the session: Applied Ergonomics in Manufacturing II
7th International Conference on Applied Human Factors and Ergonomics 2014 and the Affiliated Conferences. In: 15th International Conference on The Human Aspects of Advanced Manufacturing (HAAMAHA): Managing Enterprises of the Future - 27-31.07.2016 Orlando, FL, USA, „The Dimensions of Seaports Management in a static systemic approach: The Case study of Poland”
7th International Conference on Applied Human Factors and Ergonomics 2014 and the Affiliated Conferences. In: 1st International Conference on Human Factors in Management and Leadership - 27-31.07.2016 Orlando, FL, USA, „Contemporary labour and human resources management as seen by the production sector and the judiciary employees”
Międzynarodowe Seminarium Ergonomii, Polskie Towarzystwo Ergonomiczne, Gniezno, 20-22 czerwca 2016 r. "Fizyczne cechy pracy w perspektywie pracowników i pracodawców" -współ.: Katarzyna Lis UE Poznań

Kontakt
Katedra Zarządzania
Instytut Zarządzania i Finansów

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
Aleja Grunwaldzka 238A
80-266 Gdańsk
budynek A, pok. 303
tel: 58 522 75  8...